ناگفته هایی درباره مترو روسیه

ناگفته هایی درباره مترو روسیه اگرچه در روسیه می توان با جاذبه های بسیاری مواجه شد؛ اما یکی از جاذبه هایی که بزرگترین امتیاز آن محسوب می شود، مترو روسیه است. مترو مسکو تنها یک سیستم حمل و نقل عمومی نیست، بلکه فراتر از اینهاست. جایی که می توان از آن به عنوان یک مکان […]

ناگفته هایی درباره مترو روسیه

ناگفته هایی درباره مترو روسیه

اگرچه در روسیه می توان با جاذبه های بسیاری مواجه شد؛ اما یکی از جاذبه هایی که بزرگترین امتیاز آن محسوب می شود، مترو روسیه است. مترو مسکو تنها یک سیستم حمل و نقل عمومی نیست، بلکه فراتر از اینهاست. جایی که می توان از آن به عنوان یک مکان تاریخی یاد کرد. مکانی سرشار از ناگفته ها که هویت روسیه از آن سرچشمه می گیرد. در ادامه، اطلاعات بیشتری راجع به مترو روسیه را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

نقطه آغاز مترو روسیه

مترو روسیه قدمت چشمگیری دارد. دستور ساخت اولیه آن در زمان امپراتوری روسیه صادر شد. سالی که نخستین مترو مسکو در آن ساخته شد؛ سال 1931 بود. مراحل پایانی ساخت و همچنین افتتاح اولین خط مترو در سال 1935 صورت گرفت. در تمامی مراحل ساخت، فقط کارگران روسی حضور داشتند و از هیچ یک از افراد متفرقه با ملیت های دیگر استفاده نشد.

اگرچه مراحل ساخت بر عهده این کارگران بود؛ اما در جریان طراحی مترو روسیه، مهندسانی حضور داشتند که طراحی مترو لندن را انجام داده بودند. مهندسانی زبده و حرفه ای که مترویی همراه با ظرافت و معماری بی نقص را طراحی نمودند.

تاثیرات جنگ های پیاپی بر روی آن

نه تنها کشور روسیه، متاثر از جنگ جهانی دوم بود؛ بلکه مترو روسیه نیز تحت تاثیر جریان جنگ قرار گرفت. تاثیر این جنگ ها را می توان تا حدودی در طراحی داخلی مترو مشاهده کرد. تاثیر دیگری که ناشی از جنگ بود، تغییر در روند ساخت مترو بود که آن را به تعویق انداخت. علاوه براین سرویس دهی برخی از ایستگاه ها دچار اختلال شد و مشکلاتی جدی در این باره به وجود آمد.

بیشتر بخوانید:  نکاتی که باید قبل از سفر به روسیه بدانید

همچنین بسیاری از ایستگاه های متعلق به مترو، زمانی که روسیه در محاصره دشمنان قرار داشت؛ به پناهگاهی در برابر حملات هوایی تبدیل شدند. این جریانات و اتفاقات باعث شد تا مترو روسیه، حتی همین حالا هم تاثیرات واضح و پایایی که از جنگ بر روی آن باقی مانده را به همه نشان دهد. خوشبختانه پس از اینکه جنگ و التهابات ناشی از آن به پایان رسید؛ ساخت و سازها ادامه یافت. پس از آن خط حلقه که از آن به عنوان خط مترو نمادین یاد می شود؛ آغاز به کار نمود. اگر به نقشه های مترو مسکو بنگرید، این خط را به رنگ قهوه ای خواهید دید.

همه چیز درباره مترو روسیه

 

یکی از شایعاتی که در رابطه با خط حلقه مترو وجود دارد، این است که به دلیل قرار دادن لیوان قهوه استالین بر روی نقشه مترو، این خط ایجاد شده است. کسی جرات تغییر این خط را نداشت؛ چرا که همه از استالین به شدت حساب می بردند. ناگفته نماند اتفاقات ناشی از جنگ سرد نیز بر روی روند ساخت مترو روسیه تاثیر گذاشته و بودجه ای که برای ساخت نیاز بود را دچار روند کاهشی نمود. این موضوع باعث ظهور چه اتفاقی شد؟ باعث شد تا ایستگاه های ساخته شده در آن دوران نسبت به ایستگاه های مرکزی شهر، ساده تر به نظر برسند!

مترو روسیه، پرترددترین مترو دنیا

مترو روسیه را با ویژگی های متعددی می توان شناخت. یکی از ویژگی هایی که به آن تعلق یافته، پر تردد بودن است. شاید باورش برایتان سخت باشد، اما حقیقت این است که در طول یک هفته، 9000000 نفر در حال استفاده از مترو هستند. داشتن 212 ایستگاه، چیز کمی نیست! از میان این ایستگاه ها، 44 مورد از آنها به مکان های تاریخی و گردشگری تبدیل شده اند. مکان هایی که علاقمندان به آثار تاریخی و جاذبه های دیدنی می توانند به آنجا رفته و آنها را تماشا کنند. علاوه براین 14 خط متعلق به مترو روسیه می باشند. همه اینها نشان می دهد که با یکی از بزرگترین و شلوغ ترین متروهای دنیا روبرو هستیم.

بیشتر بخوانید:  شبهای سفید روسیه، تداعی کننده روزهای روشن

گسترش و توسعه روزافزون مترو روسیه، موضوع دیگری را به ما اثبات می کند و آن، افزایش شلوغی در روزها و سالهای آتی است. خطوط اصلی مترو سالانه به ایستگاه های جدیدی مجهز گردیده و این نشان از توسعه مترو مسکو دارد.

مترو روسیه، یکی از جاذبه های این کشور

 

5 مورد از معروف ترین ایستگاه های متعلق به مترو روسیه

مترو روسیه از ایستگاه های گوناگونی تشکیل یافته است. به هر کدام اشاره مختصری خواهیم کرد:

ایستگاه پارک کولتری، در لیست اولین ها:

از این مکان می توان به عنوان اولین ایستگاه مترو روسیه یاد کرد. سال 1935، نخستین سال فعالیت این ایستگاه بود. معمار روسی معروف به نام جورجی کراتیکوف توانست با اتکا بر مهارت های بالای خود، این ایستگاه را بنا کند.

چیزی که بیش از همه در آن جلب توجه می کند، ویژگی ظاهری زیبای ایستگاه است. دو ستون مرمری که با حکاکی هایی همراه می باشند؛ این ایستگاه را از لحاظ ظاهری تعریف می کنند. فعالیت هایی همچون اسکیت، تنیس، رقص و آیرودلینگ به فعالیت هایی ثابت در این ایستگاه تبدیل شده اند.

80 مجسمه برنزی در ایستگاه مترو میدان انقلاب:

سال 1938، نقطه آغاز این ایستگاه مترو روسیه بود. یکی از ویژگی های متفاوتی که این ایستگاه را تعریف می کند؛ برخورداری از 80 مجسمه برنزی است. مجسمه هایی که برگرفته از شخصیت های انقلابی و مهم روسیه بوده و به عقیده برخی از مردم روس، معجزاتی به محض لمس کردن آنها رخ می دهد.

ایستگاه مترو کیفسکا، بزرگترین ایستگاه روسیه:

ایستگاه کیفسکا را به عنوان بزرگترین و بهترین ایستگاه روسیه می شناسند. نیکیتا خروشچف، این بنا را با هدف بزرگداشت سیصد ساله شدن وحدت اوکراین و روسیه احداث نمود. یکی از ویژگی هایی که باعث شده تا این ایستگاه به یکی از جذاب ترین نقاط گردشگری برای اهالی روسیه و سایر گردشگران خارجی تبدیل شود؛ ویژگی ظاهری متمایزی است که با وجود لوسترهای مجلل، موزاییک های بزرگ و چشمگیر و گلهای طلایی به تحقق پیوسته اند.

بیشتر بخوانید:  0 تا 101 هزینه سفر به روسیه

ایستگاه نووکوزنتسک، تصویرگر سربازان ارتش سرخ:

مردان مبارزی که در اتحادیه جماهیر شوروی حضور داشتند؛ از افتخاراتی بزرگی هستند که کشور روسیه از آنها یاد می کند. افتخاری که باعث احداث این بنا شد. در کاشی های هشت ضلعی متعلق به این ایستگاه می توان تصویری از قهرمانان روسیه و همینطور سربازان ارتش سرخ را مشاهده کرد.

نیمکت هایی که در این ایستگاه وجود دارند، ویژگی دیگری از آن را بازگو می کنند. این نیمکت ها دارای پشتی مرتفع بوده و جنسی از مرمر دارند. کلیسای جامع مسیح منجی، جایی است که این نیمکت ها با الهام گرفتن از آن ساخته شده اند.

مترو روسیه و ایستگاه های آن

 

ایستگاه الکتروز وودسکایا، پرنورترین ایستگاه مترو روسیه

یکی دیگر از ایستگاه های متعلق به مترو روسیه که فضایی پر نور را تداعی می کند؛ ایستگاه الکتروز وودسکایا است که متشکل از 318 لامپ است. لامپ هایی که به طرزی ماهرانه کنار هم چیده شده و علاوه بر تشکیل یک فضای نورانی، محیطی جذاب را پدید آورده اند. علاوه براین می توان به دیوارهای مرمری ایستگاه اشاره نمود که در تشکیل یک فضای زیبا، بی تاثیر نبوده است.

مترو مسکو و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

کلام پایانی

در این مقاله راجع به مترو روسیه، نقطه شروع آن و ایستگاه هایی که به این مترو متعلق می باشند؛ صحبت کردیم. ایستگاه هایی که تعداد آنها بالاست. ما به 5 مورد از معروف ترین آنها اشاره نمودیم. اگر همراه با تور روسیه سفر کردید، حتما از مترو روسیه دیدن نمایید. قطعا از دیدن آن سیر نخواهید شد. مترو این کشور نه تنها یکی از گسترده ترین و عظیم ترین مسیرهای حمل و نقل عمومی است؛ بلکه یکی از جذاب ترین نقاط توریستی محسوب می شود. بنابراین تماشای مترو و ایستگاه های متعدد آن، خالی از لطف نخواهد بود!

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *