فستیوال ها و جشن های ژاپن

فستیوال ها و جشن های ژاپن گناهانتان را همراه فانوس ها در آسمان رها کنید.  فستیوال های ژاپن پر از باورها و داستان‌های کهن است. این جشن‌ها علاوه بر این مفاهیم سرشار از زیبایی و شکوه است. داستان هر یک از جشن ها و فستیوال‌های ژاپنی را در این مقاله بخوانید. زمان و محل برگزاری […]

فستیوال ها و جشن های ژاپن

فستیوال ها و جشن های ژاپن

گناهانتان را همراه فانوس ها در آسمان رها کنید.  فستیوال های ژاپن پر از باورها و داستان‌های کهن است. این جشن‌ها علاوه بر این مفاهیم سرشار از زیبایی و شکوه است.

داستان هر یک از جشن ها و فستیوال‌های ژاپنی را در این مقاله بخوانید. زمان و محل برگزاری هر یک را بشناسید و از توصیف فرهنگ و باور های دیرینه مردم ژاپن لذت ببرید. این مقاله یک لیست مصور از جشن های ژاپنی با اطلاعات کامل آن ها در تور ژاپن است.

جشنواره شکوفه های گیلاس ژاپن

هر سال گردشگران زیادی برای شرکت در این جشنواره، بهار را برای سفر خود انتخاب می کنند. هانامی در زبان ژاپنی به معنای تماشای گل است. در جشن هانامی مردم ژاپن در زیر درختان ساکورا پیک نیک می کنند. آنها با خوراکی های بهاری به خصوص کیک های آلبالو و توت فرنگی، بهار را جشن می گیرند. این جشن با شکوفا شدن اولین شکوفه ی گیلاس در هر شهر آغاز می شود. هانامی نماد عمر کوتاه و زیبایی های زودگذر است.

 زمان برگزاری: معمولا هر سال در تاریخ 24 مارس ( 5 فروردین ) برگزار می شود.

محل برگزاری:  این جشنواره در سراسر شهرهای ژاپن برگزار می شود.

جشنواره شکوفه های گیلاس ژاپن

جشنواره یخ و برف ساپورو

بزرگترین مجسمه های برفی دنیا را در جشنواره ساپورو ببینید. در ساپورو مجسمه های برفی بزرگی از شخصیت های معروف کارتونی و بناهای معروف دنیا به نمایش گذاشته می شوند. این جشنواره برای کودکان و حتی بزرگسالان جذابیت زیادی دارد. اگر در زمستان به ژاپن سفر کردید ، بازدید از جشنواره ساپورو را هرگز از دست ندهید.

زمان برگزاری:  هر سال از تاریخ 4 تا 11 فوریه ( 15 تا 22 بهمن ) برگزار می شود.

محل برگزاری:  هر سال در پارک اودری، ساسوکینو و تسودوم برگزار می شود.

جشنواره یخ و برف ساپورو

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید

جشنواره کونچی ناکازاکی

مطمئنا تا کنون برای یک بار هم که شده نمایش رقص اژدها در خیابان های ژاپن را دیده اید. این نمایش هر سال توسط گروه های مختلفی برگزار می شود. از جذابیت‌های این مراسم اجرای رقص گروهی است. این گروه ها نماینده مناطق مختلف شهر ناکازاکی هستند.

بیشتر بخوانید:  در سفر به ژاپن با کودکان کجا بریم؟

زمان برگزاری: هر سال از تاریخ 7 تا 9 اکتبر ( 17 تا 19 مهر ) برگزار می شود.

محل برگزاری: این جشنواره در شهر ناکازاکی برگزار می شود.

جشنواره کونچی ناکازاکی ژاپن

جشنواره  آتش توپا

آتش در فرهنگ ژاپنی ها بسیار مقدس است. جشنواره های مختلفی در ارتباط با این عنصر در ژاپن وجود دارد. از مهم ترین آنها می توان به راه رفتن روی ذغال های داغ یا پریدن درون شعله ها، اشاره کرد.  در این جشنواره مردان به میان شعله های آتش می پرند و با شمشیر حرکات نمایشی اجرا می‌کنند. گفته می شود که این جشنواره به دلیل شدت گرما و حرارت یکی از خطرناک ترین جشنواره های ژاپن است.

زمان برگزاری: هر سال در اواسط فوریه ( 26 بهمن ) برگزار می شود.

محل برگزاری: این جشنواره در معبد توپا در استان آیچی برگزار می شود.

جشنواره آتش ژاپن

جشنواره پاییزی غذای ساپورو

این جشنواره بین گردشگران علاقمند به آشپزی، محبوبیت زیادی دارد.  در غرفه‌های جشنواره ساپورو، با محصولاتی نظیر خرچنگ تازه، غذاهای آبدار با گوشت و رامن از گردشگران پذیرایی می شود.

 تاریخ برگزاری: هرسال در ماه سپتامبر ( شهریور ) برگزار می شود.

محل برگزاری: این جشنواره در شهر ساپورو برگزار می شود.

جشنواره ی غذای ژاپن

فستیوال تنجین ماتسوری

بزرگترین فستیوال قایقرانی دنیا را در جشنواره تنجین ماتسوری ژاپن می بینید. این جشنواره هر سال به پاس بزرگداشت خدای دانش و هنر، سوگاوارا نو، در شهرهای مختلف ژاپن برگزار می شود. در این زمان مردم ژاپن با لباس های سنتی در خیابان ها به پایکوبی و خواندن موسیقی های محلی می پردازند. آتش بازی در نزدیکی رودخانه از دیگر برنامه های جذاب این فستیوال است.

زمان برگزاری: هر سال در 24 و 25 جولای ( 3و4 مرداد ) برگزار می شود.

محل برگزاری: این جشنواره در شهر اوزاکا برگزار می شود.

فستیوال تنجین ماتسوری ژاپن

فستیوال گیون ماتسوری

گیون ماتسوری جشنواره ای که 3 شبانه روز  طول می کشد! در فستیوال بزرگ گیون ماتسوری ، خیابان های جنوب شهر کیوتو برای رژه و برگزاری جشن به مدت 3 شب بسته می شوند. غرفه های غذاهای خیابانی کیوتو هرشب با غذاها و شیرینی های ژاپنی از مردم و گردشگران پذیرایی می کنند. زنان و دختران ژاپنی با پوشیدن لباس های کیمونو و بادبزن های سنتی در خیابان ها رژه می روند. 

بیشتر بخوانید:  بهترین غذاهای ژاپن کدامند؟

زمان برگزاری: هرسال در ماه جولای ( مرداد) برگزار می شود.

محل برگزاری: این جشنواره در جنوب شهر کیوتو برگزار می شود.

فستیوال گیون ماتسوری ژاپن

فستیوال رقص آوا اودوری ماتسوری

مردم ژاپن با رقص و آواز ، فستیوال آوا اودوری را جشن می گیرند. هر سال حدود 1 میلیون گردشگر از سراسر دنیا برای دیدن این فستیوال به ژاپن سفر میکنند. این جشنواره ، از یکی از جشن‌های سنتیِ بودایی الهام گرفته شده است. مردم ژاپن معتقدند در این زمان روح نیاکان به مدت چند روز برای دیدن خانواده‌ی خود باز میگردند.

 زمان برگزاری: هرسال از تاریخ 12 تا 15 آگوست ( 22 تا 25 مرداد ) برگزار می شود.

محل برگزاری: این جشنواره در استان توکوشیما  و در شهر شیکوکو برگزار می شود.

فستیوال رقص آوا اودوری ماتسوری ژاپن

فستیوال جیدای ماتسوری

جیدای ماتسوری هرسال به مناسبت بزرگداشت شهر کیوتو برگزار می شود. در این فستیوال زنان و مردان با پوشیدن لباس های سنتی بخش از فرهنگ ژاپن را به نمایش می گذارند. شرکت در این راهپیمایی بزرگ حدود دو ساعت طول میکشد. در این فستیوال مردم از کاخ امپراتوری ژاپن تا معبد هیان پیاده روی می کنند.

زمان برگزاری: هر سال در تاریخ 22 اکتبر ( 1 آبان ) برگزار می شود.

محل برگزاری: این جشنواره در خیابان های کیوتو برگزار می شود.

فستیوال جیدای ماتسوری ژاپن

فستیوال تاناباتا ماتسوری

 فستیوال تاناباتا، به عنوان  ‘جشن ستاره’  نیز شناخته می شود. تاناباتا ماتسوری هر سال در یک زمان خاص برگزار می شود. طبق یک افسانه ی چینی، در این زمان دو ستاره Altair و Vega از یکدیگر جدا می شوند.  در این جشنواره خیابان های شهر را با فانوس ها و کاغذهای رنگی تزیین می کنند. در این مراسم، مردم ژاپن آرزوهای خود را روی یک کاغذ مینویسند و سپس آن را روی درختان بامبو آویزان میکنند. آنها معتقدند با اینکار، آرزوهایشان محقق می شوند.

زمان برگزاری: هر سال  در تاریخ 6 تا 8 آگوست ( 16 تا 18 مرداد) برگزار می شود.

محل برگزاری: این جشنواره در شهر سندای برگزار می شود.

فستیوال تاناباتا ماتسوری ژاپن

فستیوال کوچی یوساکوی ماتسوری

رقص اوساکای ناروکو  از اعجاب انگیزترین رقص های دنیا است . این رقص برای اولین بار توسط مردم ژاپن ابداع شده است. رقص ناروکو بر اساس یک موسیقیِ قدیمی به نام یوساکوی بوشی (Yosakoi Bushi) اجرا می‌شود. در این فستیوال مردم درحالی‌که وسیله‌ای به نام ناروکو (Naruko) را در دست دارند، با خوشحالی با این موسیقی به پایکوبی می‌پردازند.

بیشتر بخوانید:  کدامیک از جنگل های ژاپن بریم؟

زمان برگزاری: هر سال در تاریخ اواسط ماه آگوست ( 25 مرداد ) برگزار می شود.

محل برگزاری: این جشنواره در شهر کوچی برگزار می شود.

فستیوال کوچی یوساکوی ماتسوری

فستیوال نبوتا ماتسوری

غول پیکرترین فانوس های دنیا را در این فستیوال می بینید.  نِبوتا (Nebuta) نام فانوس‌هایی به شکل انسان است. مردم در نبوتا ماتسوری، این فانوس ها را با رقص و آواز در سطح شهر می گردانند.   مفهوم این جشنواره بسیار جالب است. در این جشن از رها کردن فانوس ها در رودخانه ها به عنوان راهی برای پاک کردن گناهان استفاده می‌کنند. 

تاریخ برگزاری:  هر سال در تاریخ 2 و 7 آگوست( 12 و 19 مرداد ) برگزار می شود.

محل برگزاری: اطراف ایستگاه آئومری در شهر آئومری برگزار می شود.

فستیوال نبوتا ماتسوری ژاپن

فستیوال تابستانه اوبون

مردم ژاپن در این فستیوال به مدت 3 روز از ارواح نیاکان خود پذیرایی می‌کنند. مردم محلی اعتقاد دارند روح نیاکان‌شان در این روز به خانه باز می‌گردد. مردم در روزهای فستیوال اوبون، به معابد و مقبره‌های خانوادگی می‌روند و جلوی خانه‌ها فانوس قرار می‌دهند تا راهنمای ارواح باشند. 

زمان برگزاری: در برخی مناطق در 15 جولای ( 25 تیر ) و برخی دیگر در 15 آگوست ( 25 مرداد )  برگزار می شود.

محل برگزاری:  این جشنواره در سراسر شهرهای ژاپن برگزار می شود.

فستیوال تابستانه اوبون ژاپن

فستیوال سال نو گانجیتسو

گانجیتسو همان جشن سال نو ژاپنی است. در این زمان به مدت 3 روز فستیوال‌های گوناگونی در سراسر ژاپن جشن گرفته می‌شوند. بیشتر کسب و کارها در این 3 روز تعطیل هستند. 

زمان برگزاری: هر سال در تاریخ 1 تا 3 ژانویه ( 11 تا 13 دی ) برگزار می شود.

محل برگزاری: این جشنواره در سراسر شهرهای ژاپن برگزار می شود.

فستیوال سال نو گانجیتسو ژاپن

لیست فستیوال ها و جشن های ژاپن

ژاپن به جشنواره های باشکوه و زیبایش معروف است. هرکدام از این جشن ها ، داستانی از فرهنگ و تاریخ این کشور را نقل می‌کنند. در هر فصلی از سال که به ژاپن سفر کنید، میتوانید در جشنواره های همان فصل شرکت کنید. در این بین جذاب ترین جشن ها در فصل های بهار و تابستان برگزار می شوند. در زیر لیستی از مهم ترین جشنواره های ژاپن و فصل برگزاری آن‌ها را می بینید:

  • جشنواره شکوفه های گیلاس  ( بهار)
  • جشنواره ساپورو ( زمستان)
  • جشنواره کونچی ناکازاکی ( پاییز )
  • فستیوال رقص آوا اودوری ماتسوری ( تابستان )
  • فستیوال تاناباتا ماتسوری ( تابستان )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *