شبهای سفید روسیه، تداعی کننده روزهای روشن

شبهای سفید روسیه تا به حال چیزی راجع به شبهای سفید روسیه به گوشتان خورده است؟ این پدیده طبیعی که در سن پترزبورگ رخ می دهد؛ چشم بسیاری از گردشگران را به خود خیره نموده است. بسیاری از توریست ها در هوای تماشای شبهای سفید روسیه به سر برده و برای دیدن آن، اقدام به […]

شب های سفید روسیه

شبهای سفید روسیه

تا به حال چیزی راجع به شبهای سفید روسیه به گوشتان خورده است؟ این پدیده طبیعی که در سن پترزبورگ رخ می دهد؛ چشم بسیاری از گردشگران را به خود خیره نموده است. بسیاری از توریست ها در هوای تماشای شبهای سفید روسیه به سر برده و برای دیدن آن، اقدام به سفر به روسیه می کنند. با این وجود به نظر می رسد این پدیده حیرت انگیز، ارزش بارها تماشا را داشته باشد.

شبهای سفید روسیه و منشا اصلی آن

شبهای سفید روسیه که از آن به عنوان پدیده ای منحصر به فرد یاد می شود؛ از تغییراتی که در مدار عرضی غروب و طلوع خورشید اتفاق می افتد، منشا می گیرد. در حقیقت افزایش گستردگی این مدار، این پدیده خارق العاده را شکل می دهد. ناگفته نماند در عناصری مثل ماه، خورشید و زمین نیز ناهماهنگی هایی اتفاق می افتد که آنها نیز زمینه ساز ظهور شبهای سفید روسیه خواهند بود. زمانی که افتخار بهره مندی از تابش نور خورشید به مدت 19 ساعت، نصیب آن شده است.

تابستان، فصلی است که این پدیده در آن ظهور می یابد. با توجه به اینکه در این فصل گرم و آتشین، از فاصله میان خورشید با ماه و زمین کاسته می شود؛ زمین روشن تر گردیده و شب هم آنقدر تاریک به نظر نمی رسد. در نتیجه، مردم روسیه و کسانی که به سن پترزبورگ آمده اند؛ شاهد جالب ترین اتفاق عمرشان یعنی تماشای شبهای سفید روسیه خواهند بود.

در این شب، آسمان حتی با وجود فرا رسیدن شب، روشن تر از همیشه به نظر رسیده و تاریکی مطلق نمی یابد. در نتیجه، وضعیتی همچون گرگ و میش رخ خواهد داد. اتفاقات دیگری که به دنبال آن می افتند، غروب دیر هنگام آفتاب و طلوع زود هنگام آن است. با توجه به اینکه مدت زمان غروب آفتاب، کمی بیشتر به طول می انجامد؛ آسمان دچار تغییر رنگ شده و به یکی از زیباترین رنگ های ممکن یعنی نارنجی در می آید.

بیشتر بخوانید:  معرفی هتل های مسکو

شبهای سفید روسیه چیه؟

 

تاریخ دقیق این رخداد طبیعی چه زمانی است؟

پدیده ای همچون شبهای سفید روسیه، مانند همه پدیده های طبیعی دیگر در تاریخ خاصی از سال به وقوع می پیوندد. با توجه به اینکه گردشگران مایلند بدانند این تاریخ دقیقا چه زمانی است، با اعلام آن، پاسخ این افراد را خواهیم داد. اواخر ماه می، دقیقا همان موقعی است که شبهای روشن روسیه آغاز می گردد. پس از آن تا تاریخ 2 جولای این پدیده ادامه می یابد. زمانی که این پدیده به اوج خود می رسد، دقیقا 11 ژوئن تا 2 ژوئیه است. به تاریخ ایران، این رویداد بین 31 خرداد ماه الی 1 تیر خواهد بود.

با توجه به اینکه این شب رویایی در بهترین فصل سال رخ می دهد، بهترین فرصت را برای گردش و سفر به گردشگران بخشیده است. همه به ویژه همسران جوانی که به تازگی پیمان مقدس ازدواج را با یکدیگر بسته اند، می توانند در این تاریخ به روسیه سفر کرده و با عشق و ذوق فراوان، شاهد یکی از جالب ترین رخدادهای طبیعی باشند.

آیا شبهای سفید روسیه فقط در سن پترزبورگ رخ می دهد؟

پاسخ این سوال، منفی است. اگرچه این شب شگفت انگیز، به نام روسیه به ثبت رسیده؛ اما در سایر کشورها نظر سوئد، نروژ و فنلاند نیز شاهد این پدیده محبوب هستیم. همچنین علاوه بر سن پترزبورگ روسیه، سایر شهرهای متعلق به این کشور، به ویژه شهرهایی که موقعیت مکانی متفاوتی با سایر نقاط داشته و پنجاه و نه درجه بالاتر از عرض جغرافیایی قرار دارند؛ شاهد این پدیده خواهند بود. شهرهایی مانند سورودوینسک، مورمانسک، ماگادان، نوریلسک، ولوگدا، چرپووتس و خانتی مانسیسک.

شاید شبهای سفید روسیه در چند کشور رخ دهد؛ اما روسیه، بیشترین نفع را از آن برده و از این رو این اتفاق به نام آن رقم خورده است. سن پترزبورگ، افتخار تماشای این شب به طور کامل و واضح را داشته و سایر کشورها، کمتر از همه، این اتفاق نصیبشان شده است. جالب است بدانید فستیوال های مختص این شب هم فقط در سن پترزبورگ برگزار می گردند.

بیشتر بخوانید:  نکاتی که باید قبل از سفر به روسیه بدانید

شبهای سفید روسیه و هر آنچه که درباره آن باید بدانید

 

از کدام نقطه می توان شاهد پدیده زیبای شبهای سفید روسیه بود؟

آن دسته از کسانی که علاقمند به تماشای شبهای سفید روسیه و لذت بردن از آن هستند؛ می توانند به رودخانه نوآ رفته و آنجا نظاره گر این پدیده چشم نواز باشند. برای رفتن به قسمت های میانی رودخانه می توان از کشتی ها کمک گرفت و سوار بر آنها شد. همچنین برای دستیابی به این کشتی ها می توان پل های متحرک را به آرامی قدم زد و در نهایت به مقصد رسید. بدون شک دیدن پدیده ای طبیعی و متمایز همچون شبهای سفید روسیه، آن هم دقیقا از چنین نقطه ای، جز حس حیرت، لذت و تجربه دیداری متفاوت را در بر نخواهد داشت.

آنچه باعث می شود تا شبهای سفید روسیه به زیبایی دیده شود و تبدیل به یک تجربه بی نظیر برای تماشاگران گردد؛ خاموش شدن همه تیرهای چراغ برق است. شاید اگر این تیر برق ها روشن بودند؛ مانعی برای تماشای روشنایی این پدیده می شدند. ضمن اینکه با وجود روشن بودن آسمان، لزومی به مصرف برق شهری وجود نداشته و در نتیجه، مصرف انرژی به شدت کاهش خواهد یافت.

آماده رفتن به روسیه و حضور در جشنواره های آن در شبهای سفید هستید؟

اگر پاسخ مثبتی به این سوال داده اید؛ پس لازم است با جشنواره ها و فستیوال های جالبی که در شبهای سفید روسیه و در نزدیکی موزه آرمیتاژ و کاخ پترهوف برگزار می گردند؛ آشنا شوید. لازم است بدانید همزمان با شروع این جشنواره ها، فروشگاه ها و مراکز خرید وارد عمل شده و فعالیت 24 ساعته خود را آغاز می نمایند:

جشنواره زیبای ستاره ها که نباید از دستش داد

در این جشنواره با شکوه، افراد می توانند هنر فاخر روسیه را از نزدیک مشاهده کرده و موسیقی کلاسیک روسیه که به راستی گوش نواز است را با گوش هایشان بشنوند. رقص های باله و اپرا نیز از دیگر قسمت های متعلق به این جشنواره اند. برای شرکت در آن می بایست به تئاتر مارینسکی بروید.

تجربه ای لذت بخش از کارناوال های شبهای سفید روسیه

کارناوال هایی که مقدمات نمایش وقایع تاریخی را به طرزی ماهرانه مهیا کرده و آن را هنرمندانه نشان می دهند؛  کارناوال‌های منطقه پاولوفسک و کاخ کاترین هستند که بیش از همه محبوبیت و معروفیت یافته اند. برای تماشای این فستیوال می توان در منطقه پیتر هورف حضور پیدا کرد.

بیشتر بخوانید:  ناگفته هایی درباره مترو روسیه

تاریخ شبهای سفید روسیه

 

فرصت تماشای فستیوال ماراتن را از دست ندهید

اگرچه رقص، شادی و پایکوبی، بخش لذت بخشی از فستیوال های شبهای سفید روسیه است؛ اما این همه ماجرا نیست. فستیوال های ورزشی نیز در این شبها برگزار می شوند. چیزی مانند جشنواره ماراتن که فرصتی مناسب را در اختیار ورزشکاران قرار داده تا بتوانند خودی نشان دهند. دو ماراتن، اصلی ترین قسمت این جشنواره است که زمینه رقابت میان صدها دونده را فراهم آورده است.

با هنرمندان موسیقی پاپ روسیه در جشنواره موسیقی آشنا شوید

فستیوال موسیقی که در شبهای سفید روسیه برگزار می گردد، نه تنها یک فرصت عالی برای نواختن انواع موسیقی توسط موسیقیدانان روسی را فراهم آورده، بلکه این موقعیت را در اختیار سایر موسیقیدان های دنیا قرار داده است. در نتیجه آنها می توانند با شرکت در این جشنواره، هنر و مهارت موسیقی شان را به همگان نشان دهند. رودخانه نوآ، همان جایی است که برگزار کننده این فستیوال بیست و پنج ساله می باشد.

جشنواره ای فوق العاده جذاب از رنگ ها و صداها

این جشنواره، مختص گروه های سنی کودک است. بچه ها با حضور در این فستیوال شبهای سفید روسیه، استعدادهای موسیقی و هنرشان را به رخ کشیده و مورد تشویق حضار قرار می گیرند. همچنین امکان ثبت نام و حضور بچه ها در کارگاه های هنری وجود داشته و آنها می توانند هر آنچه که یاد گرفته اند را به معرض عموم بگذارند.

فستیوال های مخصوص شبهای سفید روسیه

فرصت دیدن بادبان های قرمز و زیبا در فستیوال شبهای روشن روسیه

همه مردم با شرکت در تور شب های سفید روسیه می توانند لحظاتی به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنند. فارغ التحصیلان و دانش آموزان، رکن اصلی این فستیوال هستند. حرکت قایقی همراه با بادبان قرمز از روی رودخانه نوا، جذابیت خاصی به آن بخشیده است. از مدت زمان برگزاری این فستیوال، سالهای زیادی است که می گذرد و اولین تاریخ برگزاری آن در جنگ جهانی دوم بود.

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *