قبرس:

معرفی:

قِبرِس (به یونانی: Κυπριακή) با نام رسمی جمهوری قبرس (به یونانی: Κυπριακή Δημοκρατία) کشوری جزیره‌ای است، در شرق دریای مدیترانه که پایتخت آن نیکوزیا است. این کشور به دو بخش قبرس شمالی (بخش ترک‌نشین) و بخش یونانی‌نشینتقسیم می‌شود که در آن هردو زبان یونانی و زبان ترکی رسمی هستند. یونانی‌ها ارتودوکس و ترک‌های قبرس مسلمان هستند.

جزیره قبرس بعد از جزیره ساردنی و سیسیل سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه‌است و جمهوری قبرس از اعضای اتحادیه اروپا می‌باشد. قبرس از نقاط گردشگرپذیر مدیترانه‌است و در ۱ ژانویه ۲۰۰۸ به حوزه یورو پیوست.

جمعیت کل جزیره یک میلیون و صد هزار نفر است و جمعیت جمهوری قبرس بدون احتساب قبرس شمالی ۶۲۰ هزار نفر است. ۵۷ درصد مردم این جزیره یونانی و ۴۳ درصد نیز از ترکان قبرس هستند.

این جزیره به خاطر مکان راهبردی خود در طی تاریخ مورد حمله و اشغال امپراتوری‌های گوناگون ازجمله هیتی‌ها، آشوری‌ها، مصری‌ها، ایرانیان، یونانی‌ها، رومی‌ها، بیزانسی‌ها، عثمانی‌ها و اعراب قرار گرفته‌است. اسکندر مقدونی در ۳۳۳ پیش از میلاد قبرس را از ایران جدا کرد.

از سال ۱۹۷۴ که ارتش ترکیه در واکنش به کودتای یونانی‌ها به شمال قبرس هجوم برد، این جزیره به دو بخش تقسیم شد. پس از آن بخش جنوبی قبرس که در اختیار یونانی‌هاست به اتحادیه اروپا پیوست اما بخش ترک‌نشین شمالی جدا ماند. بخش شمالی قبرس تنها توسط ترکیه به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته شده‌است.

آب و هوای قبرس

آب وهوای قبرس ازسالمترین وبهترین انواع آب وهوای های دنیااست. آب وهوای قبرس ازنوع معتدل مدیترانه ای است،تابستانهای گرم وخشک،زمستانهای معتدل وبارانی بامیانگین 330 روز آفتابی درسال.
تابستان ازنیمه مارچ (اواخراسفندماه) شروع میشودوتااواخرسپتامبرادامه پیدامیکند.
زمستان از نیمه نوامبر (اواخر آبان ماه) شروع میشود و تا ماه فوریه (بهمن ماه) ادامه پیدا میکند.
بهار و پائیز در مابین این دو دوره می باشند.
در طول 30 سال گذشته میزان متوسط بارش سالانه 503 میلی متر بوده است. برف فقط در مناطق کوهستانی ترودوس می بارد. در مناطق ساحلی برف نمیبارد.

موقعیت جغرافیایی

قبرس جزیره ای درشرق مدیترانه که مساحتی برابر۹۲۵۱ کیلومتر مربع دارد ما بین اروپا، آفریقا و آسیا قرار گرفته وسومین جزیره بزرگ مدیترانه است که ازسیسلیوساردینیاکوچکترولیازکروزیکاوکرت بزرگتر می باشد. قبرس سواحل زیبا با مساحت ۱۳۶۴ کیلومتر و گونه های متنوع میوه و سبزیجات دارد.

جمعیت و زبان

جمعیت کل جزیره یک میلیون و صد هزار نفر است و جمعیت جمهوری قبرس بدون احتساب قبرس شمالی ۸۴۰ هزار نفر است. ۷۷ درصد مردم این جزیره یونانی و ۱۸ درصد نیز از ترکان قبرس هستند. نیکوزیا پایتخت و مرکز اجرایی می باشد. زبان رسمی آنها یونانی و ترکی است اما زبان انگلیسی به طور گسترده مورد استفاده می باشد. در بسیاری از هتلها و مغازه ها زبان آلمانی و فرانسه نیز صحبت می شود.

آب و هوا

در طول سال آب و هوا معمولا آفتابی و خشک وحدود۳۴۰ روز هوا آفتابی است. زمستان معتدل و فصل شنا کردن از ماه آوریل آغاز می شود و تا آخر نوامبر ادامه دارد. جنگل pine clad فاصله بسیار کمی از ساحل دارد و در صورت تمایل می توان در یک روز به شنا و کوهنوردی رفت.

وضعیت سلامت

به دلیل آب و هوای مناسب و امکانات درمانی عالی، افراد در شرایط سلامتی کامل به سر می برند. در قبرس هیچ گونه بیماری واگیر دار وجود ندارد.

ساعت

ساعت قبرس ۲ ساعت از گرینویچ جلوتر است.