بلغارستان:

معرفی:

بلغارستان (به بلغاری: България) با نام رسمی جمهوری بلغارستان (به بلغاری: Република България) کشوری در جنوب شرقی اروپاست. پایتخت این کشور شهر صوفیه است.بلغارستان بیشترین رشد منفی جمعیت را در جهان دارد.

زبان رسمی این کشور بلغاری و واحد پول آن لِف با واحد جزء استونیکی است. حدود ۸۵ درصد از مردم آن بلغاری‌تبار و بقیه بیشتر ترک وکولی هستند. بلغارستان ۱۱۰٬۹۹۴ کیلومتر مربع مساحت دارد و چهاردهمین کشور بزرگ در اروپا است.

بلغارستان نام کشوری است که در جنوب‌شرقی اروپا قرار دارد و با مساحتی معادل ۱۱۰ هزار و ۹۹۳ کیلومتر مربع، صد و سومین کشور بزرگ جهان وصد و پنجاه و پنجمین کشور پر جمعیت به شمار می‌رود. بغارستان از شمال با رومانی، از جنوب با ترکیه و قبرس، از شرق با دریای سیاه و از غرب با مقدونیه و صربستان همسایه است. از شهرهای مهم آن می‌توان پلوودیو، وارنا و بورگاس را نام برد.

معرفی بیشتر بلغارستان:

شمال بلغارستان، تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی سرد دارد؛ در حالی که جنوب‌شرق آن از آب و هوایی مدیترانه‌ای برخوردار است.

مهمترین رود کشور ماریتسا نام دارد. رود ماتیسا از رشته‌کوه‌های ردوپه در غرب سرچشمه می‌گیرد، با گذر از مناطق مرکزی کشور، به سمت جنوب می‌رود و با عبور از ترکیه، به دریای اژه می‌ریزد.

مهمترین صادرات بلغارستان اسانس گل رز به شمار می‌رود. ۷۰٪ عطر رز موجود در بازارهای بین‌المللی از محصولات این کشور است. جشن رزها در نیمه اول ژوئن، در دره گل سرخ برگزار می‌شود و شامل گردهمایی‌ای شاد با رزچینی همگانی است. پوشاک، کفش، آهن و فولاد، ماشین آلات و تجهیزات و سوخت نیز از دیگر صادرات بلغارستان هستند.

جاذبه های دیدنی بلغارستان:

بلغارستان با جاذبه‌های متنوع تاریخی و طبیعی، امروزه یکی از مقاصد مورد علاقه گردشگران ایرانی محسوب می‌شود.

صومعه ریلا از محبوب‌ترین جاذبه‌های کشور به شمار می‌رود.

شهر قدیمی پلوودیو در آن می‌توان ترکیبی از فرهنگ و معماری دوران باستان، قرون وسطا و دوران تجدد ملی بلغارستان را مشاهده کرد.

نسبار نامی آشنا برای گردشگرانی است که به بلغارستان سفر کرده‌اند. ویرانه‌های باستانی در کنار تفرجگاه‌های ساحلی، نسبار را در صدر لیست جاذبه‌های کشور قرار داده است.

در سفر به این کشور تاریخی، بازدید از کلیسای جامع الکساندر نوسکی صوفیه را فراموش نکنید. با بنایی متعلق به قرن ۲۰، کلیسای جامع الکساندر نوسکی یکی از بزرگ‌ترین کلیسا‌ها در جهان به شمار می‌آید. گنبد این کلیسا طبق معماری بیزانس ساخته شده و داخل آن با سنگ‌های مرمر ایتالیایی پوشیده شده است.

از دیگر دیدنی‌های بلغارستان می‌توان به دهکده روپیت، سالن تئاتر رومی‌ها ، جنگل سنگ‌کاری شده، باغ دریایی وارنا، کلیسای روسی و کوه ویتوشا  اشاره کرد.

ساعت محلی بلغارستان ۱.۵ ساعت از ساعت ایران عقب‌تر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور تاریخی، نیازمند ویزا هستند.

باهرمس همراه شوید تابا کشور زیبای بلغارستان اشنا شوید.

 

بلغارستان