کلیسای جامع:

معرفی:

در سفر به بلغارستان یکی از معروف‌ترین مکان‌های دیدنی آن‌که نماد شهر وارنا نیز است، کلیسای وارنا است. در این کلیسا که 30 ام ماه آگوست سال 1886 افتتاح شد، سقف و شیشه‌های زیبای منقوش و دیوارهای نقاشی شده مجلل که بیان‌کننده داستان‌های کتاب مقدس انجیل است از جذابیت‌های این کلیسا می‌باشد. اگر در این مکان از 133 پله بالا بروید و برج ناقوس بالا بروید می‌توانید منظره‌ای زیبا از شهر تماشا کنید.

این کلیسا که معروف‌ترین و بزرگ‌ترین کلیسای جامع ارتدوکس بلغاری است ازلحاظ موقعیت مکانی در بندر دریای سیاه در شهر وارنا قرار دارد. بعد از این که مکان مورد نظر برای ساخت کلیسای وارنا تعیین شد، پول و مصالح ساختمانی که شامل الوار می شود جمع آوری گردید و با کمک‌های مالی در طول 6 سال به اتمام رسید، برج ناقوس 38 متری این کلیسا بین سال‌های 1941 تا 1943 بنا شد. قسمت‌های مختلف کلیسا در طول زمان ساخته شد و به آن اضافه شد.

از تزئینات داخلی کلیسا می‌توان به نقاشی‌های دیواری چشم‌نوازی اشاره کرد که تمام قسمت‌های داخلی کلیسا را پوشانده است. اگر می‌خواهید شهر وارنا را از نمایی متفاوت ببینید باید از 133 پله کلیسا بالا بروید تا به برج ناقوس کلیسای جامع وارنا برسید. کلیسای جامع وارنا دارای سه محراب به نام‌های مریم مقدس، الکساندر نوسکی و سنت نیکلای است. در این کلیسا لوسترهایی بسیار بزرگ و چوبی به چشم می‌خورد که با عظمت خود بازدیدکنندگان را مسحور خود می‌کند. کلیسای جامع وارنا را با نام‌های دیگری همچون کلیسای جامع ارتدوکس شرقی و کلیسای ویرجین وارنا نیز می‌شناسند.

در مورد کلیسای شهر وارنا بیشتر بدانیم

در مورد تاریخچه ساخت کلیسای وارنا باید گفت که در جریان سفر کورساکف روسی به وارنا ، وی متوجه شد با توجه به افزایش جمعیت مسیحیان ارتدوکس شرقی در شهر وارنا ساخت یک کلیسای جامع برای عبادت و دعای این افراد الزامی است لذا بعد از تعیین مکان مناسب برای احداث بنا و همچنین جمع آوری پول که غالبا هدایا و کمک های مالی داوطلبانه بودند الوار و مصالح ساختمانی لازم گردآوری شد تا این کلیسا به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری وارنا بنا گردد . در درجه اول برای ساخت و ساز این کلیسا مواد و مصالحی به کار گرفته شد که از مجاورت وارنا جمع آوری شده بودند . سنگ از دیوارهای مستحکم تخریب شده شهر آورده شد ، مواد برای نمای این کلیسا از روستاهای همجوار لیوبن کاراولو و کومانوفو تهیه شد ، ستون داخلی از سنگ های محلی ساخته شدند و صفحات مسی برای سقف و همچنین دنده بالا بردن برای بلند کردن بلوک های سنگ از انگلستان فرهم شد .

از جذاب ترین قسمت های کلیسای جامع شهر وارنا می توان به برج ناقوس آن اشاره نمود که در ارتفاع 38 متری قرار گرفته و طی دوره ای دو ساله بین سال های 1941 تا 1943 توسط معمار استفان پاپوا بنا شده است . توجه داشته باشید که گردشگران تور بلغارستان برای بالا رفتن از برج ناقوس کلیسا به منظور تماشای مناظر زیبای اطراف می بایست از 133 پله مارپیچی عبور کنند . نقاشی ها و رنگ آمیزی های داخل ، نقاشی های دیواری مجلل ، سریر سقف و شیشه های منقوش که یادآور و بازگو کننده داستان های کتاب مقدس انجیل هستند از دیگر ویژگی های بارز و جذاب این کلیسا محسوب می گردند .