کاخ چراغان استانبول Çırağan Palace:

معرفی:

این کاخ اولین بار در دوران سلطنت سلطان عبدالعزیز یکم ساخته شد. طراح و معمار این کاخ فردی ارمنی بوده که کاخ های سلطان را می ساخته و نیگوغایوس بالیان نام دارد. کاخ چراغان استانبول نیز بین سال های 1863 تا 1867 بوسیله دو پسر بالیان ساخته شده است.

کاخ چراغان آخرین بنای بازمانده از دوران سلطنت عثمانی ها بوده چرا که در آن زمان سلاطین عثمانی به جای استفاده از کاخ های اجدادی خود، کاخ های جدید بنا می کردند. تمام دیوارهای داخل این کاخ و سقف آن ساخته شده از جنس چوب بوده و دیواره های خارجی آن نیز از جنس سنگ مرمر رنگارنگ می باشد.

ساخت و ساز و طراحی دکوراسیون داخلی کاخ چراغان تا سال 1872 به طور انجامید. اما با اینحال سلطان عبدالعزیز فرصت پید نکرد تا در این کاخ مجلل زندگی کند. بنابراین جانشین وی، برادرزاده اش سلطان مراد چهارم به این قصر نقل مکان کرد و فقط 93 روز در آن حکومت کرد. چرا که او بوسیله عبدالحمید دوم، یعنی برادرش به بیماری روانی محکوم شده و تا آخر زمان مرگ خود، تا سال 1904 در بازداشت خانگی بود. در دوران سلطنت مشروطه دوم، سلطان محمد چهارم برای برگزاری جلسات خود در این کاخ از مجلس اجازه گرفت.

اما دو ماه بعد از سال 1910 این کاخ در یک آتش سوزی بزرگ تخریب شد و از آن فقط دیوارهای بیرونی دست نخورده باقی ماندند. سال ها بعد، شخصی به اسم Şeref Stadı، سالیان سال از این کاخ به عنوان یک استادیوم فوتبال برای باشگاه بشیکتاش استفاده می کرد. اما در آخر در سال 1989 تخریب شده و بوسیله یک شرکت ژاپنی مورد بازسازی قرار گرفت و در ادامه یک هتل در قسمت باغ به آن اضافه شد.

معرفی بیشتر کاخ چراغان استانبول:

کاخ چراغان (به ترکی استانبولی: Çırağan Sarayı) از قصرهای پیشین عثمانی است که امروزه به عنوان یک هتل پنج‌ستاره از آن استفاده می‌شود و در زمره هتل‌های زنجیره‌ای کِمپینسکی قرار دارد.

کاخ چراغان در ساحل اروپایی بسفر در میان محله‌های بشیکتاش و اورتاکوی استانبول قرار دارد.

اتاق سلطان در این کاخ که کرایه آن ۱۵٬۳۳۲ دلار در شب است در سال ۲۰۱۲ از سوی سی‌ان‌ان به عنوان چهاردهمین اتاق گران‌قیمت در میان ۱۵ اتاق گران‌قیمت هتل در جهان معرفی شد.

این کاخ در زمان سلطان عبدالعزیز یکم ساخته شد. طراح این کاخ، معمار ارمنی‌تبار کاخ‌های سلطان یعنی نیگوغایوس بالیان بود و کاخ چراغان بین سال‌های ۱۸۶۳ تا ۱۸۶۷ توسط دو پسر بالیان ساخته شد.با اژانس مسافرتی هرمس همراه شوید تا با کاخ چراغان استانبول بیشتر اشنا شوید.