موزه استالین باتومی

معرفی:

استالین یکی از رهبران شوروی سابق ، اهل گرجستان بود. استالین اهل باتومی نبود، بلکه او در گوری، یک شهر کوچک در گرجستان، به دنیا آمد ، اما یک موزه در باتومی به نام او (موزه‌ی استالین) یک بنای سرگرم‌کننده است که توریست ها را با زندگی  او آشناتر می‌کند.

استالین بین سال‌های ١٩٠١ و ١٩٠٢ تنها چند ماه در این ساختمان ساکن بود. او در طی مدت اقامتش در باتومی، به سازماندهی کارگران قیرکار کمک کرد و یک مرکز چاپ غیر قانونی هم راه انداخت.

هرچند که او دو دهه بعد مشهور شد و هنگام اقامتش در باتومی، شاید فقط این کارگران قیرکار و کارمندان مرکز چاپ و پدر و مادر و اقوامش او رامی‌شناختند. وسایلی از او به جا مانده که در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند و از میان آن‌ها می‌توان به تختی که او در آن می‌خوابید و همچنین یک حوله‌ی بیدخورده اشاره کرد!

موزه استالین که در شهر باتومی، بهشت کشور گرجستان، واقع شده است، بیان کننده ی زندگی استالین که یکی از رهبران شوروی سابق و دیکتاتوری که افراد زیادی را به کام مرگ رساند است، می باشد. استالین اصالتاً گرجی بوده و در شهر گوری که در فاصله ی ۶۸ کیلومتری شمال شرقی تفلیس گرجستان قرار دارد به دنیا آمده است. او تنها مدت کوتاهی (در بین سال 1901تا 1902در حدود چند ماه) را در باتومی زندگی کرد، که در این مدت کوتاه به سازمان دهی کارگران قیر کار و راه اندازی یک چاپ خانه ی غیر قانونی پرداخت.

محل سکونت وی که اکنون تبدیل به موزه شده است، محل جمع آوری وسایل و اطلاعات شخصی استالین و مکانی مناسب برای آشنایی نسل جدید با او می باشد. برای مثال از وسایل شخصی او می توان از یک حوله که بر اثر مرور زمان و دست و پنجه نرم کردن با موجوداتی مانند بید به شدت نخ نما شده و یک تخت خواب قدیمی، لباس نظامی و پوتین های افسری او اشاره کرد.

در این موزه از فعالیت های سیاسی او از قبیل عکس ها و نامه نگاری های او نیز مدارکی موجود می باشد. کسانی که از این موزه بازدید می کنند می توانند خود را در آن برهه از زمان قرار دهند و بیشتر آن لحظات را درک و تصور کنند