قلعه پیتر و پاول:

معرفی:

قلعه پیتر و پل (Peter and Paul Fortress) ارگ اصلی شهر سنت پترزبورگ است، شهری که در سال ۱۷۰۳ به دستور پتر کبیر و به دست یک معمار سوئدی طراحی شد. قلعه پیتر و پل، اولین بنایی که در سنت پترزبورگ ساخته شد.در اوایل دهه ۱۹۲۰، این قلعه همچنان به عنوان زندان استفاده می شد و امروز به مهمترین بخش موزه ی تاریخ سنت پترزبورگ تبدیل شده است. در بالای برج و باروهای این قلعه از چشم اندازهای جذاب کناره های رود نوا لذت می برید و در داخل محوطه آن از جاذبه های زیادی بازدید می کنید.

تاریخچه قلعه پیتر و پل

جزیره کوچک زایاچی در دهانه رود نوا و قلب سنت پترزبورگ قرار دارد و شالوده و اولین بنای شهر یعنی قلعه پیتر و پل بر روی آن ساخته شد. وجود تعداد زیادی آثار تاریخی در این جزیره باعث شده که به موزه ی شهر معروف شود و گردشگران زیادی در بازدید از آن از  بناها، موزه ها و نمایشگاه ها دیدن کنند. قلعه سنت و پل و همه ی بناهایی که در حصار دیوارهای قلعه هستند از جاذبه های منحصربفرد و هویت شهر سنت پترزبورگ به شمار می روند.

قلعه پیتر و پل در ۱۶ می ۱۷۰۳ به دستور پتر کبیر ساخته شد و اولین بنای معماری این شهر است. در ابتدا هدف از ساخت این قلعه دیده بانی از رودخانه ی نوا و دسترسی به دریای بالتیک بود برای همین هم هست که این قلعه در جزیره زایاچی بنا شد. قلعه طوری در کنار رودخانه قرار گرفته که همه ی کشتی هایی که از مسیرهای آبی خودشان را به روسیه می رسانند از گذرگاه قلعه می گذشتند و به دقت بازرسی می شدند.

با اینکه قلعه پیتر و پل از معروف ترین جاذبه های سنت پترزبورگ نیست اما گردشگران معمولا در سفر به این شهر بازدید از آن را از دست نمی دهند چون تاریخ شهر در این قلعه پنهان شده است. این قلعه جایی است که امپراتورهای زیادی در آن زندگی کردند، به خاک سپرده شدند و کسانی مثل ماکسیم گورکی در آن زندانی شدند. این قلعه را به صورت شش ضلعی ساختند تا قابلیت دفاعی بالایی داشته باشد و اتفاقا در تعدادی از جنگ های روسیه هم نقش زیادی ایفا کرده است. در داخل ساختمان این قلعه بناهای دیدنی زیادی هست که تعدادی از آن ها را معرفی می کنیم:

کلیسای جامع قلعه پیتر و پل | Peter and Paul’s Cathedral

در وسط این قلعه بنایی جالب توجه نظرتان را جلب می کند: کلیسای جامع، کلیسایی که مقبره ی خیلی از امپراتورهای روس از پتر کبیر گرفته تا نیکولاس دوم در آن قرار دارد. این کلیسا که در فاصله ی سال های ۱۷۱۲ تا ۱۷۳۳ ساخته شد اولین کلیسای شهر است که برای درست کردن آن فقط از سنگ استفاده شده است. در سال های قبل و درست بعد از تاسیس شهر در سال ۱۷۰۳ در این جزیره یک کلیسای چوبی به افتخار پیتر و پل مقدس ساخته شده بود. در بالای این کلیسا یک مناره ی طلایی و روی آن مجسمه ی یک فرشته قرار دارد. این کلیسا یکی از اصلی ترین نمادهای سنت پترزبورگ و با ارتفاع ۱۲۲٫۵ بلندترین بنای شهر است. مناره ی این کلیسا از دوردست ها معلوم است و طراحی داخلی آن شما را یاد معماری قصرها و کاخ ها می اندازد.

اتاق های امپراتوری | Imperial Rooms

اتاق های امپراتوری در داخل یک گالری قرار دارند و توسط مقبره هایی به قلعه پیتر و پل متصل شده اند. در اوایل قرن بیستم از این اتاق ها به عنوان آرامگاه امپراتورهای روس استفاده می شد. امروز می توانید از ۲ تا از این اتاق ها که با نقاشی های زیبایی از امپراتورهای روس تزئین شده اند دیدن کنید.

برج ناقوس کلیسای جامع | The Bell Tower of the Cathedral

در بازید از کلیسای جامع این قلعه می توانید با بالا رفتن از پله ها خودتان را به ارتفاع ۴۳ متری برج ناقوس برسانید و از چشم اندازهای جذاب لذت ببرید.

مجسمه ی پتر کبیر | Statue of Peter the Great

یکی از غیر منتظره ترین مجسمه هایی که در قلب این مجموعه قرار دارد مجسمه پتر کبیر است. این مجسمه ی برنزی از سال ۱۹۹۱ تا به حال در بالای تخت تزار قرار دارد و گردشگران از آن دیدن می کنند.

ضرابخانه | Mint

قدیمی ترین قسمت شهر که در آن کارهای صنعتی انجام می شد ضرابخانه ی قلعه است، ضرابخانه ای که در سال ۱۷۲۴ به دستور پتر کبیر ساخته شد و در آن سکه، مدال و … ضرب می شد.

زندان |  prison

مجموعه ی زندان، صدها سلول دارد که همه ی آن ها شبیه هم هستند و در مقابل هر کدامشان اطلاعاتی درباره ی افرادی که در آن ها زندانی بودند وجود دارد. اگر چندان علاقه ای به تاریخ و شخصیت های تاریخی ندارید بازید از قسمت زندان می تواند کمی خسته کننده باشد.

چگونه به قلعه پیتر و پل برویم؟

قلعه پیتر و پل در جزیره زایاچی قرار گرفته و تا ایستکاه متروی Gorkovskaya 5 تا ۷ دقیقه پیاده روی فاصله دارد. آسان ترین راه برای رسیدن به این قلعه این است که سوار مترو شوید و بعد از پیاده شدن در ایستگاه  Gorkovskaya از طریق پارک الکساندر و پل لونوسکی به ورودی قلعه برسید. کلیسا، دو ورودی دارد و بلیط را می توانید در نزدیکی آن ها تهیه کنید. از آن جایی که نمی توانید بلیط این قلعه را به طور آنلاین بخرید پیشنهاد می کنیم اگر در فصل تابستان به سنت پترزبورگ سفر کرده اید حتما صبح زود به این محل بروید.