ساعت نجومی:

 

معرفی:

یکی از دیدنی های گرجستان، ساعت نجومی در باتومی است. این ساعت که علاوه بر نشان دادن زمان، موقعیت خورشید و ماه را در آسمان و همچنین موقعیت نصف و النهار و افق را نشان می دهد، از جمله جاذبه هایی است که برای دیدنش نه لازم است که بلیط بخرید و نه لازم است که مدت ها در صف های طولانی بایستید بلکه تنها کافی است که به محل ساختمان قدیمی بانک باتومی بروید تا این ساعت زیبا را که امروزه تبدیل به یکی از جاذبه های باتومی شده را از نزدیک و بی هیچ تشریفاتی ببینید.

همه چیز درباره ی ساعت نجومی در باتومی

ساعت نجومی در باتومی یکی از سازه های تقریبا جدید در باتومی است که در یک ساختمان قدیمی که متعلق به بانک باتومی است، در حین تعمیر و بازسازی این ساختمان به آن اضافه شده است. این ساعت زیبا در حالی که هنوز مدت زیادی از ساختش نگذشته است، تبدیل به یکی از جاذبه های پرطرفدار شهر باتومی شده است. این ساعت دارای مکانیزیم منحصر به فردی است و بر روی یک ساختمان بسیار قدیمی اما مهم و با معماری بی نظیری قرار گرفته است. درباره ی ساعت نجومی در باتومی باید این را بدانید که تنها ساعت نجومی و در نوع خود در جهان نیست بلکه از این نوع ساعت در دیگر کشورها همچون جمهوری چک و در پایتخت آن شهر پراگ و همچنین ونیز در ایتالیا به چشم می خورد. همانطور که در مقدمه ی این مطلب قید کردیم؛ ساعت نجومی در باتومی غیر از زمان، اطلاعات نجومی همچون موقعیت خورشید و ماه، نصف النهار، افق و زمان طلوع و غروب خورشید را به نمایش می گذارد.

اگر به باتومی رفتید و از ساعت محلی اطلاع نداشتید، با استفاده از اطلاعات این ساعت می توانید تا از وقت محلی آگاه شوید. البته اگر حتی به صورت آماتور هم به اطلاعات و مختصات نجومی وارد باشید، این ساعت از این لحاظ هم کمکتان خواهد کرد. به یاد داشته باشید که اگر در نزدیکی این ساعت بودید و صدای آهنگ به گوشتان خورد یعنی یک ساعت گذشته و در صورت شنیدن تک ملودی از آن باید بدانید که ۳۰ دقیقه از ساعت گذشته است. در حال حاضر هم این ساختمان قدیمی بانک و همچنین ساعت نجومی در باتومی در لیست آثار جهانی و حفاظت یونسکو به ثبت رسیده اند.

راه های دسترسی به ساعت نجومی در باتومی

برای رفتن به محل قرار گیری ساعت نجومی در باتومی هر کجای این شهر گرجی که سوار بر تاکسی شوید می توانید تا از راننده بخواهید تا شما را مستقیما جلوی ساختمان قدیمی بانک باتومی پیاده کند. یادتان باشد که حتما قبل از حرکت تاکسی، مقدار کرایه را با راننده نهایی کنید. البته بهترین راه این است که شما اپلیکیشن های کاربردی در سفر به گرجستان را که یکی از آن ها بی شک مربوط به درخواست ماشین به صورت آن لاین است را نصب نموده و از طریق آن ماشین بگیرید.

آدرس:

۲۵ Memed Abashidze Ave, Batumi, Georgia