برج گالاتا استانبول  Galata Tower :

معرفی:

برج گالاتا در استانبول ترکیه اثری است بازمانده از روزگار امپراتوری بیزانس در این شهر، که هنوز پس از گذشت قرن ها از زمان ساختش، استوار بر جای خود ایستاده و پذیرای توریستهایی است که از نقاط مختلف جهان به استانبول آمده اند. امروزه بازدید از برج  سنگی گالاتا، به بخشی جدایی ناپذیر از تور استانبول و ترکیه تبدیل شده است.

نام برج گالاتای استانبول، تداعی کننده نام تیم فوتبال مشهور کشور ترکیه، گالاتاسرای است.

این تیم در حقیقت تیم محله گالاتای استانبول است که نام خود را از برج گالاتا وام گرفته است.

معرفی بیشتر برج گالاتا :

در سال 1384 میلادی، هنگامی که استانبول امروزی، قسطنطنیه نام داشت و امپراتوری روم شرقی (بیزانس) در آن حکمرانی می کرد، برجی به نام برج مسیح (Christea Turris) در مرکز این شهر ساخته شد، که امروز همه آن را با نام برج گالاتا می شناسند.

برج گالاتا، با ارتفاعی حدود 67 متر، برای سالیان سال بلندترین سازه در استانبول بود. برج گالاتا به عنوان جایگزینی برای برج بزرگ قسطنطنیه احداث شد تا از طریق آن به رفت و آمد کشتی ها، به ویژه کشتی های نظامی دشمنان امپراتوری بیزانس نظارت شود.

این موضوع که در ابتدا ویژگی نظامی برج گالاتای استانبول بود، امروز به یک ویژگی توریستی تبدیل شده است.

در دوره امپراتوری عثمانی، این برج به برج دیدبانی و آتش نشانی تبدیل شد و به همین دلیل، طبقات بالایی آن بارها و بارها مورد تعمیر و تغییر قرار گرفت. یکی از جذاب ترین وقایع تاریخی برج گالاتای استانبول، انجام نخستین پرواز بین قاره ای، از بالای این برج (در قسمت اروپایی استانبول) به منطقه آسیایی است.

بر اساس کتب تاریخی عثمانی، در قرن هفدهم میلادی مردی به نام احمد چلبی معروف به “هزار فن” با استفاده از بالهای دست ساز خود، بر فراز طبقه بالایی برج گالاتای استانبول قرار گرفت و در زمان مناسب به پرواز درآمد و با عبور از تنگه بسفر، در اسکدار واقع در بخش آسیایی استانبول امروزی فرود آمد! هزار فن در این پرواز، چیزی حدود 6 کیلومتر مسیر، از برج گالاتا تا اسکدار را پیمود.

برج گالاتا در تاریخ خود با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کرده است.این برج، دو آتش سوزی را در قرن های 18 و 19 میلادی از سر گذرانده است. در اواخر قرن 19 میلادی، توفان باعث شد سقف و گنبد برج گالاتا از بین برود. با اژانس مسافرتی هرمس همراه شوید تا با برج گالاتا بیشتر اشنا شوید.